nato 37 1Допоки Росія підливає масло у всі можливі конфліктні «багаття», члени НАТО демонструють єдність та рішучість, приймаючи нові рішення та ініціативи, які дозволять виявляти та попереджати майбутні загрози світовій безпеці.

 

На початку липня ц.р. у Варшаві відбувся 27-й саміт НАТО. Ця подія має історичне значення для Альянсу та світу в цілому, і є відповіддю на складну політичну ситуацію та майбутні загрози, які можуть підірвати світову безпеку.

 

Під час саміту піднімалась велика кількість тем, що стосувались як діяльності Альянсу відповідно до сучасних загроз та конфліктів у світі, так і розвитку та модернізації організації.
Говорячи про перспективи та реалії розвитку НАТО, які були обговорені на саміті, окрім тем пов’язаних на пряму із військовими підрозділами, їх розташуванням та основними завданнями, що перед ними поставлені, цікавою та не менш важливою була тема пов’язана із розвідувальною системою НАТО, а саме ініціативою JISR(Joint Intelligence, Surveillance and Reconnaissanc).

 

Бачить око далеко, а розум ще далі

 

Розвідка є першою і основною лінією оборони, будь-якої політичної системи. Основним завданням, що стоїть перед розвідкою є всебічний аналіз ситуацій, попередження та запобігання можливим загрозам, конфліктів. Розвідка також сприяє швидшому розв’язанню існуючих конфліктів.

 

Останні події на Близькому Сході та в Східній Європі показали, що сучасні системи розвідки не здатні повністю або у більшій мірі продемонструвати картину можливих та реальних загроз. У свою чергу це ускладнює можливість формування прогнозів, а відповідно до них і рішень, які необхідно прийняти для запобігання цим загрозам. З цими проблемами зіткнулось НАТО за останні кілька років, не маючи змоги оперативно реагувати на ті чи інші загрози.

 

Ісламська держава є яскравим прикладом цієї проблеми. Система розвідки США (CSI) не змогла передбачити, що Ісламська Держава (ІД) може перетворитись на потужну військову загрозу на Близькому Сході, яка може привести до дестабілізації ситуації в регіоні. У 2014 році Барак Обама оголосив про те, що система розвідки США недооцінила ІД та можливі наслідки від її існування.

 

До початку громадянської війни у Сирії, урядові війська активно боролися з силами Ісламської Держави, які вчиняли терористичні атаки на території Сирії. Після загострення політичної ситуації в Сирії та початку збройного протистояння між прихильниками різних політичних сил, урядові війська були змушені вести бойові дії на два фронти, проти ІД та опозиціонерів Башара аль-Асада, що послабило можливість сирійської армії стримувати ІД. Оскільки США є основним противником Башара аль-Асада, то очевидно, що розвідка США повинна була передбачити подібну загрозу, яка виникла після дестабілізації політичної системи в Сирії.

 

Військові дії США, спрямовані проти Башара Асада спровокували активізацію курдських груп, на півночі Сирії, які повстали проти сирійського політичного режиму, підтримавши антиурядові сили.

 

У свою чергу діяльність сирійських курдів вплинула на курдську меншину в Туреччині. Таким чином відновивши військове протистояння між урядом Туреччини та КРП. Ситуація на Близькому Сході показує, що система розвідки США працювала ситуаційно.

 

Окрім цього не варто забувати і про Російський фактор. Введення військ на територію Криму та подальша анексія півострова, підтримка сепаратистських рухів на Сході України, що призвело до збройного протистояння із залученням підрозділів збройних сил РФ, було не просто сюрпризом для світової спільноти, в тому числі і НАТО, але й свідченням неефективної роботи розвідки, яка у своїй роботі не враховує всі можливі загрози, а діє за ситуаційним принципом.

 

Навіть після усіх цих подій розвідка США, НАТО та інших країн лідерів не змогла попередити та завадити втручанню РФ у Сирійський конфлікт, що ішло в супереч планам та інтересам США та членам антисирійського альянсу.

 

Попри все існують підозри, що РФ активно відновлює свої зв’язки із курдами на півдні Туреччини. Після того як турецький винищувач збив бомбардувальних РФ, політична верхівка Росії висловила свою підтримку турецьким курдам. Це змусило провести аналіз співпраці між курдськими лідерами та працівниками спец служб СРСР, що в результаті може перерости у ще одну гібридну війну.

 

Останні кілька років продемонстрували, що Росія є великою загрозою для міжнародного миру, не лише через застосування збройних сил, але у більшій мірі через її вплив на різні радикальні організації в усьому світі. Роман Істраті, румунський журналіст, визначив головними загрозами для європейської безпеки різні проросійські конклави.

 

Антитерористична операція на сході України є результатом діяльності таких конклавів. Існує безліч проросійських конклавів уздовж всієї Європи. У Румунії - це RMDSZ (Демократичний союз угорців Румунії), який відстоює позицію щодо територіальної автономії і спеціальних прав для румунських угорців.

 

В Угорщині також є подібна організацію організація – партія "Йоббік", яка створює таку ж загрозу для української національної безпеки.

 

У Литві проживає велика російська етнічна група, яка може становити загрозу національній безпеці Литви та Альянсу в цілому. На саміті НАТО у Варшаві одними із загрозливих напрямків розширення Російської агресії називались Прибалтійські країни. Також відомі факти, фінансування з боку РФ каталонських радикалів в Іспанії.

 

Всі ці конклави і організації були створені не вчора чи рік тому. Ці відносини формувались роками за спиною світових лідерів та організацій, через це ніхто не звернув увагу, що ці «міжнародні» відносини можуть стати реальною загрозою для світової безпеки і в першу чергу це є наслідки провальної роботи розвідувальних служб.

 

JISR – всевидюще око НАТО

 

Здатність виявляти та попереджати загрози, та ліквідовувати їх на початкових стадіях є основою нових заходів «стримування та оборони» НАТО, які були визначені на саміті. JISR повинна стати тією системою раннього попередження, яка дозволить виявляти, попереджати загрози та кризові ситуації, тим самим запобігаючи їх трансформації у конфлікти.

 

JISR є складною системою раннього попередження конфліктів. Основним завданням цієї системи є відстеження соціального клімату і виявлення потенційних ситуацій, які можуть трансформуватися у конфлікт. Отже, система фільтрує масив інформації і створює бази даних. Вся інформація проходить через фільтри, що допомагає виділити тільки важливу інформацію.

 

На основі цих баз даних, аналітики моделюють можливі ситуації та варіанти їх розвитку. В свою чергу, на основі цих аналітичних прогнозів формується сукупність необхідних рішень, що дозволять досягнути необхідного результату.

 

Особливістю JISR є спроба об’єднати цивільну та військову розвідку, про це заявив представник NATO на саміті у Варшаві.

 

Таке об’єднання сприятиме, наприклад, кращому запобіганню терористичних атак. Оскільки сьогодні терористичні організації активно використовують переваги соціальних мереж та віртуальної комунікації, координуючи дії своїх членів по всьому світу.

 

Для того, щоб така складна система раннього попередження могла функціонувати потрібна постійна політична підтримка членів Альянсу, яка б сприяла постійному фінансуванню програми. Створення нового програмного забезпечення, яке б змогло справлятися з величезними потоками інформації. А також вдосконалення промислового виробництва, яке б змогло надати передові засоби збору інформації, починаючи від дронів різного класу закінчуючи супутниками спостереження.

 

JISR повинна забезпечити Альянс, як військово-політичну міжнародну організацію, інформацією та сприяти швидкому прийняттю рішень, яких вимагають ті чи інші ситуації. Таким чином, забезпечується більш ґрунтовний аналіз політичного клімату, різних кризових ситуацій в регіонах. У свою чергу це дозволяє приймати рішення швидше та без зниження їх ефективності.

 

Натовський рецепт для України

 

Україна як партнер Альянсу так і оборонний мур світової безпеки сьогодні, не повинна оминути без уваги цю програму. JISR є актуальною для України. Програма торкається питань, які стосуються конфлікту на Донбасі, гібридної війни, анексії Криму. У свою чергу Україна є цікавою для JISR. Україна володіє безцінним досвідом безпосередньої участі у гібридному конфлікті, а це дає перевагу Україні у проведенні розвідувальних і контрозвідувальних заходів для збору необхідної інформації з фронту як військового так і інформаційного.

 

Відтак з’являється можливість проведення аналізу між реальними фактами та інформації, яка поширюється РФ у світових та місцевих ЗМІ, таким чином визначати реальний стан речей у тих чи інших подіях. Приклад подібної роботи можна бачити під час розслідування катастрофи малазійського Боїнгу на Донбасі.

 

Також JISR сприятиме модернізації українських систем та засобів розвідки, що дозволить за короткі терміни та за відносно менші кошти подолати проблему поінформованості керівників усіх ланок як військової так і політичної системи країни.

 

Окрім цього це допоможе провести необхідні реформи в державних розвідувальних та контррозвідувальних службах, які відповідатимуть сучасним викликам та загрозам.

 

Звісно активність України у розвитку цієї програми може сприяти зміцненню відносин з Альянсом та наблизити країну до членства в НАТО.

 

Ігор ПЕЛЕЩУК

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues