DSCN0441На фоні бурхливого розвитку високоточного озброєння, останнім часом виробники інтенсивно впроваджують в життя дещо суміжну концепцію високоточного враження противника - застосування баражуючих боєприпасів або БПЛА-камікадзе.

 

Баражуючи боєприпаси (ББ), фактично являють собою керовану зброю, здатну здійснювати тривалий політ над полем бою для пошуку і подальшого ураження цілей вбудованою бойовою частиною. Вони дозволяють з максимальною ефективністю та швидкістю здійснювати захоплення, супровід та знищення першочергових та швидкісних цілей з мінімальним непрямим збитком. В якості штатних засобів тактичних підрозділів, вони здатні забезпечити підтримку вогнем із закритих позицій за принципом «один постріл - одна уражена ціль».
ББ знаходиться під управлінням оператора, який бачить зображення цілі і навколишнього оточення в реальному часі, що дає можливість контролювати час, висоту та напрямок атаки, а також вибір цілі.


Так звані БПЛА-камікадзе можуть працювати в складних умовах, включаючи забудовані території, важкодоступні райони, а також діяти в умовах ближнього бою, коли є високий ризик ураження своїх військ і де артилерія і ракетні атаки недоступні або неприйнятні.
Аналіз наявних виробів, які на сьогодні випускаються низкою країн, серед яких США, Ізраїль, Німеччина, Китай, Польща та Південна Корея, дозволяє провести відносну їх класифікацію. Так, за методом запуску їх можна поділити на ті, де застосовується катапульта та ті, де є спеціальний бросковий механізм відмінний від катапульти (в тому числі за рахунок артилерійських систем (РСЗВ). За місцем розміщення стартової платформи (запуску) - наземні, повітряні та морські. За характером цілей: проти живої сили та проти броньованих об'єктів, за призначенням – універсальні (розвідка, наведення та ураження об'єктів) та виключно для ураження цілей. За типом бойової частини - осколкові та термобаричні. За типом двигуна - електричні та дизельні (чи інший тип рідкого палива).

 

США
Одним з першопрохідців та лідерів в сфері створення баражуючих боєприпасів є Сполучені Штати. США взяли на себе провідну роль в розвитку даної технології і на сьогодні в інтересах МО США триває реалізація програми LMAMS (Lethal Miniature Aerial Munition System – Ударна система малогабаритних повітряних боєприпасів). Програма націлена на оснащення Армії США (спочатку планувалося оснастити Сили спеціального призначення ВПС США) малогабариними переносними тактичними ББ. Основними претендентами є ББ Switchblade від американської фірми AeroVironment, BattleHawk від Textron Systems, Terminator від Lockheed Martin Missiles та Hеrо-30 від ізраїльської компанії uVision. Конкретний переможець в рамках програми LMAMS має визначитися у 2017 році.


Switchblade - призначений для ураження цілей за межами прямої видимості (складки місцевості та навколишньої перешкоди) від вогню піхотних підрозділів. ББ вражає цілі з мінімальними побічними наслідками в порівнянні з мінометами або іншим видом зброї, що є на озброєнні в ланці «взвод - рота».

kamikaze drone

БПЛА-камікадзе Switchblade 


Весь комплекс Switchblade складається із літаючого високоточного боєприпасу із супутниковою системою наведення GPS, пульту візуального контролю та системою управління. Пульт управління, аналогічний тим, що використовується для управління малими БПЛА типу Raven, Wasp та Puma.
Запуск боєприпасу відбувається із спеціального тубусу, який встановлюється на місцевості за допомогою складеної сошки.
Switchblade знищує ціль спрямованим вибухом у вузькому секторі. В момент підриву бойова частина викидає готові елементи ураження точно уздовж вектору польоту боєприпасу. Висоту підриву бойової частини заздалегідь встановлює оператор. Він також може припинити атаку, перевести боєприпас в режим баражування або підірвати його в повітрі.


За станом на 2016 рік Армія США вже має на оснащенні близько 4000 Switchblade, які вже застосовувалися в Афганістані, а також інших конфліктах, де брали участь Сполучені Штати.


За деякими даними вартість Switchblade становить $ 150 тис.


Інша американська компанія Textron Systems в рамках LMAMS пропонує власний ББ, який отримав назву BattleHawk. Комплекс BattleHawk призначений для виявлення та ураження стаціонарних та рухомих легкоброньованих цілей за межами дальності ефективного вогню стрілецької зброї піхотної роти. У порівнянні з Switchblade, BattleHawk має велику тривалість польоту, менш потужний заряд, більш легкий у керуванні та менший час розгортання.
В свою чергу компанія Lockheed Martin Missiles, в рамках цієї ж програми LMAMS, розробила сімейство летальних ББ Terminator. Це сімейство складається з двогвинтового планеру, який має високі показники швидкості та маневреності, а також систему запуску з трубної направляючої. Базова двогвинтова модель перебувала в розробці з 2010 року і не мала успіху на внутрішньому ринках озброєння. Натомість пізніше, під час виставки AUSA 2015 в США компанія представила оновлену версію боєприпасу.


Оновлена версія боєприпасу відрізняється встановленим позаду гвинтом, складними перевернутим V-образним хвостовим оперенням та крилами для запуску з трубної направляючої, а також вдосконаленим сенсорним комплектом в носовій частині. В апараті покращені такі параметри як маса, летальність, дальність дії та тривалість польоту (в яких межах не розголошується). В існуючу систему можуть бути включені опрацьовані технології або вся система може бути збільшена в розмірах. Система може використовувати різні бойові частини, включаючи осколкові та термобаричні.

 

Ізраїль 

Однією з перших розробок Ізраїлю в сфері БПЛА-камікадзе був продукт місцевої компанії Israel Aerospace Industries Ltd (IAI) під назвою Harpy, який вперше був презентований, ще у 1989 році. Основними операторами цієї системи вже стали Китай, Індія, Південна Корея, Туреччина, Чилі та ізраїльська армія. Harpy, навіть, було скопійована виробниками в КНР.


В жовтні 2005 року компанією MBDA спільно з IAI ББ Harpy було оновлено в результаті чого з’явився апарат під назвою Harop. Вперше він був представлений IAI на військово-промисловій виставці Aero-India 2009. Пізніше він був відібраний в якості одного з фіналістів британської програми IFPA.
Harop обладнаний оптико-електронної головкою самонаведення і призначений для ураження пріоритетних цілей з критичним часом існування. Тим не менш, за заявами виробника, ББ в першу чергу призначений для боротьби з комплексами ППО противника.
Круглий фюзеляж і дельтовидні крило Harpy були замінені фюзеляжем з більш складним профілем і дельтовидним крилом із зовнішніми площинами, що мають зменшену стріловидність передньої кромки.


Harop може запускатися під будь-яким кутом, включаючи горизонтальну або вертикальну траєкторії, з різних транспортних платформ, включаючи повітряні, морські і наземні пускові установки.

Harop

БПЛА-камікадзе Harop 


За заявою Міноборони Азербайджану Harop був вперше застосований під час збройних зіткнень 1-4 квітня 2016 в Нагірному Карабасі. У той же день Міноборони Вірменії заявило про знищення цим апаратом автобусу з добровольцями, що рухався в зону зіткнень, в результаті чого загинуло 6 осіб.


На авіа шоу Paris Air Show 2015 представники IAI заявили, що компанія знаходиться на етапі проектування нової версії ББ на основі вже використаних в Harop технологій. Новий апарат отримає час баражування 2-3 години та буде запускатися з пускового контейнеру. За розмірами нова система буде приблизно в п'ять разів менше нинішньої. Вона буде оснащуватися стабілізованою MicroPOP станцією виробництва IAI Тамам і буде здатна доставляти осколково-фугасну бойову частину вагою 3-4 кг.

 

Повну версію оглядової статті читайте в черговому випуску журналу Defense Express

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues