191113 ZakonУ понеділок, 11 листопада, у Верховній Раді України зареєстрували законопроект №2412 «Про розвідку». Як стверджують автори законопроекту, прийняття такого закону дозволить створити ефективну систему розвідки, яка відповідатиме характеру й масштабам актуальних загроз національній безпеці України.

 

Законопроект є ініціативою Президента Володимира Зеленського і відзначений як невідкладний.

 

Наразі документ знаходиться на останньому етап проходження перед розглядом в сесійній залі — його направлено на розгляд профільного комітету.

 

Як зазначено в пояснювальній записці до законопроекту, його було розроблено в рамках реалізації положень Національної розвідувальної програми на 2016-2020 роки і з у рахуванням досвіду правового регулювання діяльності розвідувальних органів держав – членів ЄС та держав – членів НАТО.

 

Метою прийняття законопроекту є вдосконалення правових та організаційних засад функціонування розвідки, діяльності розвідувальних органів України та інших суб’єктів розвідувального співтовариства, підвищення ефективності їхньої взаємодії, а також забезпечення соціального та правового захисту співробітників розвідувальних органів і осіб, залучених до конфіденційного співробітництва з цими органами.

 

Публікація по темі: ВОЄННА РОЗВІДКА УКРАЇНИ: НОВІ ВИКЛИКИ І ШЛЯХ РЕФОРМ

 

Законопроектом передбачається визначення основних аспектів здійснення та забезпечення розвідувальної діяльності. Зокрема, на законодавчому рівні унормовується структура розвідувального співтовариства, що включає розвідувальні органи; визначені Радою національної безпеки і оборони України, інші складові сектору безпеки і оборони, які залучаються розвідувальними органами до виконання окремих розвідувальних завдань; координаційний орган з питань розвідки, який може утворюватися Президентом України для сприяння реалізації його повноважень із керівництва розвідкою, забезпечення взаємодії та координації спільної діяльності суб’єктів розвідувального співтовариства. Загальна координація діяльності суб’єктів розвідувального співтовариства здійснюється Президентом України через очолювану ним Раду національної безпеки і оборони України, яка діє відповідно до Закону України "Про Раду національної безпеки і оборони України".

 

Також в законопроекті передбачено розмежування повноважень розвідувальних органів України та сфер їхньої відповідальності, з метою уникнення дублювання функцій цих органів і Служби безпеки України під час здійснення розвідувальної діяльності.

 

Законопроектом передбачено здійснення контролю за діяльністю розвідувальних органів України, зокрема контроль за суб’єктами розвідувального співтовариства здійснюють Президент України, ВРУ (парламентський контроль), Рахункова палата (державний зовнішній фінансовий контроль). Контроль за виконанням покладених на співробітників розвідувальних органів завдань здійснюють керівники цих органів та уповноважені ними посадові особи в порядку, визначеному законодавством (відомчий контроль). Громадяни України беруть участь у здійсненні цивільного контролю в порядку, встановленому Конституцією України та законами України.

 

Крім цього, законопроектом унормовуються питання стосовно інформації про розвідувальні органи та розвідувальну діяльність, зокрема визначається, що інформація про розвідувальну діяльність, про методи розвідки, сили і засоби розвідки, задіяні у здійсненні розвідувальної діяльності, розвідувальна інформація, інформація про забезпечення споживачів розвідувальною інформацією, про взаємодію розвідувальних органів з іншими суб’єктами розвідувального співтовариства, з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами установами, організаціями, компетентними органами іноземних держав, міжнародними організаціями належить до таємної інформації та є розвідувальною таємницею. Це має встановитичіткий порядок доступу до такої інформації, неправомірне оприлюднення якої може стати причиною виникнення реальних чи потенційних загроз національній безпеці України, життю чи здоров’ю людей.

 

Законопроектом передбачається підвищити соціальний та правовий захист співробітників кадрового складу, зокрема посадові оклади таких співробітників розраховуватимуться відповідно до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року, як це запроваджено для працівників Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, органів прокуратури, суддів.

 

Водночас законопроектом удосконалено механізми фінансування розвідувальних органів та контролю за використанням коштів, матеріально-технічного забезпечення розвідувальних органів України.

 

Новина по темі: США ПІДВИЩУВАТИМУТЬ СПРОМОЖНОСТІ УКРАЇНСЬКОЇ ВОЄННОЇ РОЗВІДКИ

 

Як зазначається в пояснювальній запиці до законопроекту, прийняття Закон України "Про розвідку" дозволить створити ефективну систему розвідки, яка відповідатиме характеру й масштабам актуальних загроз національній безпеці України, своєчасно виявлятиме, попереджатиме і нейтралізовуватиме такі загрози, буде здатною здобувати і забезпечувати споживачів якісною розвідувальною інформацією, у тому числі про плани й наміри іноземних держав, груп, організацій, осіб щодо проведення розвідувальної, розвідувально-підривної та диверсійної діяльності проти України, інспірування сепаратизму й тероризму.

 

 

Слід відзначити, що наразі діяльність розвідувальних органів України регулюється чинним Законом України «Про розвідувальні органи України» № 2331-III від 22 березня 2001 року, в який вже неодноразово вносились зміни.

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues