181125 kerch 1Дії Російської влади відносно українських кораблів в Чорному та Азовському морі - це порушення норм статуту ООН та Конвенції ООН з морського права.

 

 


МЗС України відреагували на агресивні дії РФ відносно кораблів ВМС України, що відбувся сьогодні в районі Керченської протоки, відповідна заява про інцидент, як повідомляє Defense Express, була оприлюднена прес-службою МЗС.


Провокативні дії з боку РФ в Чорному та Азовському морі перейшли межу і стали вже агресивними.


Кораблі Російської Федерації у порушення свободи навігації неправомірно застосували силу по відношенню до кораблів ВМС ЗС України.
Ми розцінюємо такі агресивні дії як порушення норм Статуту ООН, Конвенції ООН з морського права.


МЗС України здійснить всі належні заходи дипломатичного та міжнародно-правового реагування.


Також невідкладно інформуватимемо партнерів про агресивні дії Росії в Азовському морі. Такі дії несуть в собі загрозу безпеці всіх держав Чорноморського регіону, а отже вимагають чіткої реакції міжнародного співтовариства.


Нагадаємо, сьогодні, 25 листопада, кораблі українського флоту у складі двох малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксира «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря та зазнали агресивних дій з боку російських кораблів.

 


Українська сторона заздалегідь поінформувала відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства. Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – прикордонні катери типу «Соболь» ПСКР «Дон», катери типу «Мангуст», МПК «Суздалец» здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України.


Як повідомили у прес-центрі Командування ВМС ЗС України: «Прикордонний корабель «Дон» здійснив таран нашого рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Диспетчерська служба окупантів відмовляється забезпечити право свободи судноплавства, гарантоване міжнародними угодами».


Крім цього, вхід до Керченської протоки було перекрито громадянським судном класу сухогруз, що не дозволило пройти до Азовського моря не тільки кораблям ВМС України, а й іншим міжнародним судам. Також у небо було підняті російські бойові гелікоптери та штурмовики Су-25, яки лише додавали атмосферу паніки.

 

181125 kerch 0


В умовах неадекватної поведінки влади РФ, командування ВМС було вимушено віддати українським кораблям наказ на відхід до Одеси. Проте і цього окупантам виявилося замало.


«Після початку руху на вихід корабельної групи ВМС ЗС України з Керченської протоки російські кораблі та катери розпочали переслідування та в ультимативній формі вимагають зупинитися під загрозою застосування зброї. Також з’явилася інформація про перекидання російського спецназу на прикордонний корабель ПС ФСБ РФ «Дон» з метою спроби абордажу.
Не зважаючи на погрози й провокації, катери українських ВМС продовжують виконання поставленого завдання», - повідомили у прес-центрі Командування ВМС ЗС України.

 

В подальшому інформацію було доповнено повідомленням про те, що россійскі кораблі атакували украинский загін відкривши вогонь на ураження.

 

«Малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь» вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир «Яни Капу» також примушений до зупинки. Кораблі захоплені спецназом РФ. Також є інформація про двох поранених українських військових моряків», - сповістив прес-центр ВМС.

 

Наразі відомо, що Президент екстрено збирає засідання Воєнного кабінету у зв‘язку із ситуацією, що склалася у Керченській протоці та нападом на українські військові кораблі. Крім того Україна звернулась до міжнародних організацій та країн-партнерів.


Також ВМС ЗС України опублікувало правовий коментар щодо ситуації з агресивними діями РФ проти кораблів ВМС ЗС України:


«Відповідно до статей 17, 38 Конвенції ООН з морського права (далі – Конвенція ООН) та статті 2 Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки (далі – Договір), військові кораблі України користуються свободою судноплавства у Керченській протоці та Азовському морі, отже можуть здійснювати прохід через Керченську протоку у будь який час за умови дотримання безпеки судноплавства.


Довідково. Стаття 17 Конвенції ООН встановлює, що за умови дотримання Конвенції, судна усіх держав, як прибережних так і тих, що не мають виходу до моря, користуються правом мирного проходу через територіальне море.


Частиною 1 статті 36 Конвенції ООН визначено, що в проливах, вказаних у статті 37 Конвенції ООН, всі судна та літальні апарати користуються правом транзитного проходу, якому не повинно чинитися перешкод.


Частина 1 статті 2 Договору передбачає, що торговельні судна та військові кораблі, а також інші державні судна під прапором України або Російської Федерації, що експлуатуються в некомерційних цілях, користуються в Азовському морі та Керченській протоці свободою судноплавства.


Також слід звернути увагу, що таран прикордонним кораблем РФ рейдового буксиру “Яни Капу” підпадає під ознаки акту агресії відповідно до визначення наведеного в пункті d) статті 3 Резолюції № 3314 (ХХIХ) Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року, а саме: акт агресії – це, зокрема, напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави».

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues