160905 QUANTUM CHINA9 серпня 2016 року китайська ракета-носій «Чанчжен-2D» («Великий Похід-2D») успішно вивела на навколоземну орбіту перший у світі експериментальний супутник квантового зв’язку Mozi масою 500 кг. Старт відбувся о 17:40 з пускової позиції 603 стартового комплексу LC43 космодрому Цзючуань (провінція Ганьсу). 


Mozi має працювати на геліосинхронній орбіті на відстані до 600 км від поверхні Землі. Час обертання навколо планети становитиме близько 90 хвилин.

Супутник названо на честь китайського вченого Мо-цзи (V століття н.е.) і відомий першими в історії оптичними експериментами. Використання супутника дозволить дослідити ефект розділення квантових часток, що знаходяться на великій відстані між собою. Як відомо, у випадку зміни квантового стану, наприклад, спіну, однієї з часток, водночас зміниться квантовий стан іншої, незалежно від відстані між ними.

Китайські вчені нещодавно спромоглися виміряти швидкість розділення квантових часток, яка складає щонайменше 3 млрд км/сек, тобто, значно більше, ніж швидкість світла (до 300 тис.км/сек). Втім, не можна виключати, що квантовий пучок діє миттєво, а використана апаратура є недосконалою, аби це зафіксувати.


Вперше у світі заплановано встановити квантовий зв'язок між супутником і об'єктом на Землі, а також здійснити низку важливих експериментів. Зокрема, йдеться про телепортацію квантових часток між супутником і експериментальним осередком у Тибеті. Крім того, супутник буде задіяний під час передачі сигналів з наукових осередків у КНР і Австрії.


Концепцію супутника розроблено у 2011 р., а прототип Mozi було виготовлено вже у листопаді 2013 р. Після успішного завершення ретельної перевірки усіх компонентів і контрольної апаратури, на початку липня п.р. супутник було доставлено на космодром.


Китайські вчені сподіваються, що експерименти дозволять створити мережу зв’язку з недосяжною раніше швидкістю передачі, яка багатократно перевищуватиме швидкість світла і матиме високий рівень захисту.


На фото: Квантові експерименти QUESS (Quantum Experiments at Space Scale) з використанням супутника Mozi /Малюнок: CAS

Джерело

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues