160830 SU 34За повідомленнями російських ЗМІ, фронтові бомбардувальники Су-34 мають отримати апаратуру пасивної радіоелектронної розвідки, що дозволить заощадити кошти, які було б необхідно витратити на створення і запровадження нових літаків класу AWACS.

 

 

Інформацію щодо модернізації Су-34 оприлюднило міністерство оборони РФ. Ці літаки мають отримати апаратуру, яка дозволить локалізувати і знищувати ворожі: «штаби, вузли зв’язку та центри управління БПЛА». Апаратура має забезпечити розвідку широкої смуги частот – в т.ч. радіолокаційної. Повідомляється навіть, що нова апаратура на Су-34 матиме можливість знищувати ворожі РЛС.

 

Нова апаратура має назву УКР-РТ (UKR-RT) і в даний час проходить державні випробування, після чого має бути запроваджена до частин російських повітряно-космічних військ. Деякі джерела повідомляють, що при розробці нової апаратури використано систему розвідки засобів зв’язку M-410, яка є зменшеною версією комплексу «Фракція», що використовується на новітньому розвідувальному літаку Ту-214Р. Саме машини цього типу часто виконують розвідувальні польоти біля кордонів інших країн, наприклад, Японії, Сирії тощо.


Російські експерти говорять про цілком нові можливості літаків Су-34 у випадку впровадження апаратури UKR-RT. Нібито підчас виконання бойових завдань з бомбардування цілей вони матимуть можливість виконання розвідки. На думку росіян, таким чином фронтовий бомбардувальник може замінити літаки радіоелектронної розвідки, що надасть більш високий рівень безпеки екіпажам.


Як відомо, повітряні розвідувальні машини розробляються на базі транспортних або пасажирських літаків (наприклад, Tу-214Р створений на базі пасажирського Ту-214). Тому їх важко обороняти від можливих атак противника. До того ж, на думку росіян, впровадження нової апаратури UKR-RT дозволить зекономити кошти, які були б необхідні для розробки нового літака класу AWACS.


Росіяни добре знають, для чого служать літаки системи повітряного попередження і контролю (AWACS), однак під час дискусій щодо можливостей власної авіації вони згадують про них рідко. Таким чином, приховується той факт, що російські ВПС потерпають в зв’язку з відсутністю літаків цього типу і значно відстають у цій сфері не лише від країн НАТО, але й від Японії або Саудівської Аравії.


Це має великий вплив на діяльність військової авіації РФ, яка може спиратися лише на дані наземних РЛС, обмежених радіолокаційним горизонтом. Тобто, під час дій поза межами власної території російські літаки матимуть обмежені можливості реагування на загрози з боку низьколітаючих об’єктів. Західні ж літаки-винищувачі не мають подібних обмежень і виконують польоти з використанням образу тактичної ситуації, створеного радарами, винесеними високо у повітря на літаках AWACS (Airborne Warning and Control System). Kожен з таких літаків здатний керувати діями авіації, попереджуючи про загрози і наводити їх на цілі, які знаходяться за межами видимості винищувачів.


160830 AWACSЗ огляду на це, росіяни намагалися подолати відставання від Заходу, створивши літаки типу Берієв A-50 на базі транспортного літака Іл-76. Про їхні невеликі можливості може свідчити той факт, що під час авіаційних маневрів у РФ вони не використовуються (хоча мали б), а також те, що після 2015 р. ці літаки не демонструють під час проведення Параду Перемоги 9 травня над Москвою. Та й під час війни в Сирії присутність там літаків А-50 підтвердили лише кілька джерел.


Навіть якщо Су-34 з апаратурою UKR-RT мав би такі ж можливості, що їх має можливо розвідувальний літак Ту-214Р, він максимум буде здатний створити образ тактичної обстановки з розміщеними на ньому лише активними радіо- і радіолокаційними засобами. Але це не становитиме навіть частини того, на що здатний справжній AWACS.


Тому не випадково з 2014р. у РФ намагаються створити новий літак класу AWACS типу A-100 («Премьер») на базі літака Іл-76МД-90А з перспективою планового завершення робіт у 2017р. Проте, відомо, що цей термін не буде дотриманий і, можливо, тому з’явилися думки щодо заміни його, принаймні на разі, на фронтові бомбардувальники Су-34.

 

Джерело

Переклад з польської: Володимир Заблоцький

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues